wtorek, 13 stycznia 2015

Zapowiedź- Ben Elton "Dwaj bracia"

Autor: Ben Elton
Tłumaczenie: Elżbieta Maciejewska

Wydawnictwo: Piętro WYŻEJ
Premiera: 27 lutego 2015 r.Aby mogła powstać powieść Dwaj bracia Ben Elton musiał wcześniej napisać 13 zupełnie innych książek. Musiał zostać aktorem, występować w kabarecie, zostać producentem kilku musicalowych przebojów filmowych. Wreszcie w wieku 53 lat poczuł, że jest na tyle dojrzały i doświadczony, że może przenieść niezwykłą historię swojej rodziny na papier.

- Ta książka to fikcja - podkreśla Ben Elton - ale wyrosła z historii mojej rodziny!


Książka, gdy ją pisał, była jego obsesją. Dziś, po jej wydaniu, jest jedną z najbardziej ukochanych powieści wśród czytelników Amazona. Ma najwyższe oceny i wiele recenzji.


Opis:
Dwaj Bracia to historia Paulusa i Ottona, synów niemieckich Żydów. W trakcie porodu jeden z bliźniaków umiera. Rodzice adoptują natychmiast aryjskiego chłopca, urodzonego w tym samym szpitalu, w tej samej chwili, na łóżku obok. Jego matka umarła. Bliźniacy - bo tak są traktowani, urodzili się jeszcze w Republice Weimarskiej, ale swoje dzieciństwo i młodość przeżyli już po jej upadku, który dokonał się, gdy do władzy doszedł Hitler i NSDAP.
Wtedy to okazało się, że prawo do życia i oddychania ma tylko jeden z chłopców. Drugi oraz reszta rodziny są skazani na śmierć.Fragment:
(...)Niemieccy Żydzi byli zupełnie inni, niż ich opisywano. Nie byli ani zorganizowani, ani skoncentrowani. Jedyne, co ich łączyło, to przypadek genealogii, dzięki któremu nazywali się Żydami. Oskarżani o zbiorową konspiracyjną agresję, byli niezdolni do zbiorowej obrony i wszystkim, co Wolfgang mógł zrobić dla swojej rodziny, były kraty w oknach, składany nóż w kieszeni i nauka boksu dla chłopców. Oczywiście nie spodziewał się, że zaczną używać tych umiejętności przeciwko sobie. Patrząc wstecz, ani Paulus, ani Otto nie potrafili sobie przypomnieć, który z nich pierwszy przyznał się, że kocha się w Dagmarze. Zwierzenie to zainicjowało najkrwawszą walkę, jaką kiedykolwiek stoczyli.(...)

Piętro WYŻEJ

2 komentarze: