środa, 31 lipca 2013

Jest czas szukania i czas gubienia. Czyli recenzja Przyciągania niebieskiego.

Autor: Renata Górska
Tytuł: Przyciąganie niebieskie
Wydawnictwo: Compassion
Data wydania:  wrzesień 2012
kategoria: literatura współczesna

Książka Przyciąganie niebieskie jest jedną z książek autorki Renaty Górskiej. Mogłam ją przeczytać dzięki uprzejmości pisarki. Po zapoznaniu się z krótkim opisem, stwierdziłam, że książka będzie świetna i nie myliłam się. Przeczytanie jej zajęło mi raptem dzień. Nie było to łatwe, nie ze względu na obszerność lektury, a z powodu mojej sporej senności ostatnio. Jednak ciekawość zwyciężyła ponad złe samopoczucie.
Przyciąganie niebieskie opowiada o młodej studentce germanistyki Dominice. Poznajemy ją w momencie, gdy od pewnego czasu spotyka się z Kubą. Ma w stosunku do niego pewne plany. Jest ona zwyczajną dziewczyną, nie różniącą się niczym od innych. Jej związek z Kubą nie jest do końca oficjalny. Raz traktuje Dominikę jak kogoś więcej, by później znowu stała się tylko przyjaciółką. Dziewczyna ma przyjaciółkę, która od samego początku nie wierzy chłopakowi. W końcu dochodzi do punktu krytycznego. Chłopak zaprasza dziewczynę w góry, a tam można powiedzieć, że z nią zrywa. Jaki jest tego powód i jak zareaguje na to Dominika? 
Renata L. Górska w swojej najnowszej powieści Przyciąganie niebieskie na przykładzie głównej bohaterki pokazuje, jak można przejść wewnętrzną duchową przemianę, która jest głównym motywem książki . Zanim zaczęłam czytać tę książkę, nie sadziłam, że tak mnie ona poruszy.  Powieść pokazuje czytelnikowi, że każdy z nas może stanąć na miejscu Dominiki. Dotyka ona spraw codziennych z naszego życia, o których nie chętnie mówimy. Książka pisana jest trochę filozoficznie i zmusza czytelnika do intensywniejszego myślenia. Jednak nie jest to wada. Przyciąganie niebieskie skierowane jest do czytelników poszukujących siebie. Nie jest to lektura typowa, czyli opowiadająca o miłości. Jest tam ona obecna, jednak nie jest ona głównym wątkiem. Mimo że główną bohaterką książki jest dziewczyna, to czytelnikiem może być każdy. 
Szczerze, nie spodziewałam się, że czytanie tej książki sprawi mi taką przyjemność. Dzięki niej zaczęłam zastanawiać się nad moim codziennym sprawami. Książkę można uznać za duchowy przewodnik po życiu. Serdecznie polecam przeczytanie tej książki. Możliwe, że i wam coś uświadomi i nakłoni do refleksji nad życiem. Nie jest to typowa książka i przez to jest taka wyjątkowa. Jeszcze raz dziękuję autorce za możliwość przeczytania jej i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś w me ręce trafi jakieś jej dzieło. Teraz jednak zapewniam, że w przyszłości ponownie wrócę do lektury książki.

2 komentarze: