piątek, 6 grudnia 2013

Pomyśl, z czego mógłbyś zrezygnować w życiu? Czyli recenzja Kostki.

Źródło: Novae Res

Autor: Iza Korsaj
Tytuł: Kostka
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2013
kategoria: thriller

Gdyby nie recenzja pewnej blogerki, zapewne nigdy nie dowiedziałabym się o istnieniu tej książki. Pochlebna opinia o książce zachwyciła mnie i postanowiłam napisać do autorki z pytaniem, czy istnieje możliwość zrecenzowania Kostki . Od chwili wysłania wiadomości, do momentu otrzymania, zastanawiałam się, czy dobrze zrobiłam. W końcu jestem dopiero początkującą recenzentką i na dodatek nie dość dobrą. Ostatecznie powiedziałam sama do siebie: „ Do odważnych świat należy. Teraz, z perspektywy czasu, dochodzę do wniosku, że dobrze iż zaryzykowałam.

Dzięki uprzejmości autorki dostałam szansę zagłębienia się w umysł rasowego psychopaty. Czytając, uświadomiłam sobie, że bez względu na to, skąd ten ktoś pochodzi, jaki jest jego wiek oraz płeć i, co najważniejsze, jaki uprawia zawód, to może być żądnym bólu i cierpienia psychopatą. Który w pracy i nie tylko zakłada niewidzialną maskę, która uniemożliwia odkrycie prawdziwej natury. Taką osoba jest również doktor Marvin, znany i ceniony transplantolog, który prowadzi drugie sekretne życie, o którego istnieniu wie tylko on sam i jego zwierzyna.

Jego głównym celem w drugim życiu jest Naprawa zwierzyny. W swoich nietypowych metodach Naprawy nie widzi nic złego. Ba! Jest nawet zdania, że robi coś dobrego i pomaga ludziom i nazywa siebie Bogiem. To, kim się stał, nie było spowodowane urazem z dzieciństwa czy patologiczną rodziną, on po prostu taki się urodził. Mimo że był żonaty i miał syna, nie czuje do nich nic. Jest osobą całkowicie pozbawioną uczuć. Uwielbia natomiast zadawać ból i cierpienie oraz podnieca go ten widok. Pozbywa się nawet swojej kochanki, podając jej cukierka ze składnikiem, na który jest ona uczulona. Zupełnie jak wąż w raju jabłko Ewie, wykorzystując jej naiwność i zaufanie.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza to Jerry. Jej bohaterem jest sam Jerry, czyli zwierzyna, którą trzeba Naprawić. Kolejny dział to Marvin, tu cofamy się trochę w czasie. Dowiadujemy się, jak doszło do tego, że jego celem stał się Jerry. I ostatni, kulminacyjny rozdział, czyli Kostka. W tym dziale dochodzi do Naprawy, która składa się z kilku etapów. W kluczowym etapie pojawia się bursztynowa kostka do gry z oczkami oraz zatopionym w niej owadem. W gruncie rzeczy ona odgrywa tu najważniejszą rolę wraz z kwiatkiem, na którym mocowane były różne wiadomości do zwierzyny.

Każde oczka na jej powierzchni coś oznaczają. Jednak, by się dowiedzieć się co, trzeba przeczytać książkę od samego początku do końca, inaczej nie zrozumie się treści i, co najważniejsze, samego doktora.
Chciałabym napisać coś więcej, jednak powstrzymam się, by nie zabierać wam przyjemności czytania. Ja tylko postanowiłam wam zakreślić fabułę, omijając pewne istotne i ciekawe momenty.
Np. Dlaczego Marvin zabrał się za naprawę umysłu? Czy Jerry ukończył Naprawę? Pytań, które mogłabym wam zadać jest mnóstwo, tylko po co? Sądzę, że sama możliwość poznania psychopaty od podszewki jest idealnym motywem zakupu książki. A święta tuż tuż. :). Dodam tylko, że akcja dzieje się zimą, więc książka idealnie nadaje się na zimowy wieczór z gorącą herbatą w dłoni.
Niejednokrotnie wzdrygniecie się na jakiś obcy dźwięk, czytając. Natomiast, gdy będziecie szli spać, na pewno kilkakrotnie sprawdzicie, czy drzwi są zamknięte, a w ciągu dnia będziecie się za siebie oglądać. Jak już wspominałam, taki ktoś jak Marvin może być wśród nas. Pozdrawiam was ciepło z zimnych Niemiec. ;)
2 komentarze:

  1. Niestety nie czytałam, ale zamierzam kupić sobie tą książkę, bo z każdą kolejną recenzją co raz bardziej chcę ją mieć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama z chęcią bym przeczytała - ostatnio lubię takie historie o psychopatach i o ich psychice. Może to dlatego, że ostatnio pochłaniam "Zabójcze umysły" o podobnej tematyce? W każdym razie- chętnie zobaczyłabym tą książkę pod swoją choinką :)

    OdpowiedzUsuń